• Milí žiaci a rodičia, zapojením sa do grantového projektu „Deti v bezpečí“ sme na našej škole spustili preventívny program Zelený dáždnik.

Zelená – vzniká spojením modrej a žltej, ktoré sú farbami optimizmu a pokoja. Dáždnik poskytuje úkryt. Zelený dáždnik - chráni a poskytuje bezpečie, pomáha cítiť sa dobre a prispieva k dobrej nálade. Škola je miestom, kde deti trávia veľa času, preto je dôležité, aby sa tam cítili príjemne, prijaté, akceptované okolím a spokojné v kolektíve spolužiakov. Každé dieťa má však niečo, čo pociťuje ako bariéru v budovaní vzťahov alebo komunikácii. Našou snahou je držať tento zelený dáždnik nad školou, aby bola miestom pokoja a radosti.

Ak má škola fungovať ako celok, musíme sa zamerať na prežívanie jednotlivcov ale aj klímu v menších skupinách. Zelený dáždnik zastrešuje rôzne formy prevencie na škole – školského psychológa, schránku dôvery, online schránku dôvery a dôverníkov (peer skupina), ktorí budú vyškolení akonáhle to situácia dovolí. Dôverník  v prevencii pôsobí vo svojej prirodzenej rovesníckej skupine ako vzor. Snaží sa ukázať rovesníkom, aké správanie je zdravé a normálne, mapuje terén, pomáha pri riešení problémov, raz mesačne sa vzdeláva. Je predĺženou rukou psychológa na škole.

Podporeným projektom vznikne taktiež relaxačný kútik v miestnosti školskej psychologičky a pribudnú aj rôzne pomôcky na prácu so žiakmi a triedami.